dndpallanen
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

dndpallanen

dungeons and dragon
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 OUT OF GAME!!!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
takis_17
Lord
Lord
takis_17


Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : -----

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 17, 2009 1:02 am

Πόσο σας ενοχλεί το out of game?Εγώ το θεωρώ πολύ σπαστικό!!!!
θα δώσω κάποια παραδείγματα που με εκνευρίζουν!(δεν λέω οτι δεν τα έχω κάνει και εγώ..)

1ον-Όποτε εμφανίζεται κάποιο τέρας όλοι ζητάμε να μάθουμε το όνομα και να δούμε φωτογραφία...Γιατί απλά δεν προσπαθούμε να το φανταστούμε...Μήπως θέλουμε να δούμε την φωτό απλά για να καταλάβουμε πιο τέρας είανι και να θυμηθούμε κάποιες από τις ιδιότητες του ή ακόμα και ζωή (για όσους το ψάχνουν πολύ..)

2ον-άμα κάποιος άλλος χαρακτήρας πάθει κάτι ή βρει κάτι ή οτιδήποτε,αμέσως όλοι ως δια μαγείας δεν κάνουμε το ίδιο λάθος ή ψάχνουμε και εμείς εκεί ή κάνουμε-αποφεύγουμε ανάλογα με την κάθε περίπτωση.

αυτά για αρχή!
Ξέρω ίσως ακούγομαι κακός αλλά εδώ και πολύ καιρό ήθελα να τα πω..ουφ..ξαλάφρωσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aurodreth.blogspot.com
3an8os
Lord
Lord
3an8os


Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2009
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 17, 2009 1:05 am

υπερβολικα εκνευριστικο το Out of game παιχνιδι και πληροφοριες και μιας που μου το υπενθημισες εγω πλεον θα αρχισω να βαζω ποινες...!
χωρις προειδοποιηση μεσα στο παιχνιδι....!
μετα θα ποναει ομως...και αρκετα...!!!! pirat
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis_17
Lord
Lord
takis_17


Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : -----

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 17, 2009 1:08 am

άιντε ντε!!να σ'εχει καλά ο θεός(όποιον προτιμάς από το d&d)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aurodreth.blogspot.com
3an8os
Lord
Lord
3an8os


Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2009
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 17, 2009 1:11 am

σεντ καθμπερτ ή ολινταμαρα....!
αιντε και στο τσακιρι κεφι εναν ομπαντ χαι αλλα μεχρι εκει...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΤετ Ιουλ 29, 2009 1:17 pm

Καλησπέρα σε όλους!!!!!
Το θέμα που συζητάτε είναι αρκετά ενδιαφέρον και χιλιοειπωμένο. Έχει τύχη ολόκληρα πάρτυ να χαλάσουν για αυτό το θέμα.

Παρόλα αυτά είναι λογικό να υπάρχει το "out of game", όταν ένα πάρτυ που βρίσκεται μέσα σε ένα μπουντρούμι χωρίζεται σε 2 ή και 3 μέρη. (υπάρχει σχετικό θέμα για τα πάρτυ). Ή κάθε ξερόλας για να δειχτεί στους άλλους ξέρει κάθε βιβλίο απο έξω.

Οι μοναδικές λύσεις είναι σίγουρα αυτό που ειπώθηκε, ποινές για "out of game".
Μετά ένα ωραίο κόλπο κυρίως για τους dm είναι να βάζουν ποιο ψαγμένα τέρατα που δεν έχουν αντιμετωπίσει ποτέ ή κάποια πλάσματα αναβαθμισμένα προκαλώντας σύγχυση στους παίκτες.

Απο την άλλη πολλές φορές το "out of game" βοηθάει να κυλήσουν κάποια πράγματα ποιο γρήγορα, αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι είναι σωστό να γίνεται......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
Drizzt Do'Urden
Lord
Lord
Drizzt Do'Urden


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 31
Τόπος : Αναμεσα στην φυλη μου,τα HALF-ORCS!!!

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΤετ Αυγ 26, 2009 3:28 pm

Το out of game παντα θα υπαρχει, πολυ απλα γιατι ειναι στην φυση του ανθρωπου (ενστικτο επιβιωσης η κατι παρομοιο για τον κοσμο του D&D) για τον ιδιο λογο που δεν μπορεις να κρατησεις την αναπνοη σου μεχρι να πνιγεις, δεν θα δεχτεις να φας την παγιδα που μολις εμαθες οτι ενεργοποιησε καποιος αλλος.

Και εγω το κανω, και ο οποιοσδηποτε θα το κανει.
δεν λεω οτι ειναι καλο, αλλα συμβαινει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΤετ Αυγ 26, 2009 7:24 pm

Συμφωνώ μαζί σου Drizzt, αλλά καλό είναι να υπάρχει κάτι που θα το ελατώσει στο ελάχιστο. Βέβαια δεν γίνεται να μην υπάρχει, όσο και να θέλεις να μην το κάνεις κάποιο στιγμή θα πέσεις στο out of game......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
blindguard
Adventurer
Adventurer
blindguard


Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : a8hna

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 01, 2009 1:56 pm

το out of game μας χαλα την διασκεδαση καλο ειναι οταν χωριζεται το παρτυ αν υπαρχει η δυνατοτητα ο dm (αν μπορει βεβαια) να τους χωριζει και απο το τραπεζι για να μην δινονται πληροφοριες για πιο κατω στους αλλους που ειτε θα βρεθουν εκει αργοτερα ειτε οταν συναντησουν κατι που κατακεραυνωσε το υπολοιπο party....δεν σημαινει ομως οτι και ο dm παντα θελει να σκοτωνει τους παιχτες του επειδη καποιος ηξερε μια πληροφορια που δεν επρεπε..τεσπα εγω ειμαι καθετα εναντιον και οι ποινες που θα επιβαλω πλεον σαν dm δεν θα ειναι να φτιαχνουν καινουριους χαρακτηρες οι παιχτες μου αλλα να δεχονται καποιες ωραιοτατες μπορει και μονιμες βλαβες και στο κατω κατω ενας παιχτης γιατι να χαλασει την χαρα των υπολοιπων???δεν λεει........μπορει να γινομαι αυστηρως αλλα καποιες φορες πρεπει να υπαρχουν και οι κακοι στην υποθεση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 01, 2009 4:03 pm

Καλωσήρθες πάλι Blindguard στην παρέα μας!!!!!

Συμφωνώ μαζί σου αν μπορείς να χωριζεις το τραπέζι όταν οι παίκτες δεν είναι μαζί, αλλά δεν μπορείς να το κάνεις πάντα, εγώ θα έλεγα καλύτερα σε κρίσιμα σημεία της περιπέτειας, όπως σε μάχες και πιο "ειδικά" δωμάτια ώστε να υπάρχει το αίσθημα της περιέργειας.
Θυμάμαι μάλιστα ότι κάτι τέτοιο είχε κάνει ένας dm όταν πρωτοξεκίνησα το παιχνίδι. Όπου ήταν 2-3 διάδρομοι, οι παίκτες αποφάσισαν σε ποιο θα μπούν. Μόλις μπήκαμε ο dm είπε να βγουν έξω όσοι δεν ήταν στο κάθε διάδρομο. Το ωραίο στην υπόθεση ήταν ότι μόλις έβγαινε κάποιος όλοι τον ρωτούσαν με περιέργεια τι έγινε??? τι σου έβαλε??? κτλ. Αλλά το θέμα είναι να μην πέρνει πολύ ώρα γιατί οι παίχτες θα αρχίσουν να βαριούνται.
Αν το έκανα εγώ θα το έκανα λίγες και καλές φορές, ώστε οι παίκτες να εμπεδώσουν ότι όταν γίνεται κάτι τέτοιο, θα συμβεί κάτι σημαντικό. Όπου ως αποτέλεσμα να κάνεις περισσότερο role playing.
Τώρα για τις βλάβες δεν το πολυ έπιασα, αν μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
blindguard
Adventurer
Adventurer
blindguard


Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : a8hna

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 03, 2009 9:42 am

Ενα παραδειγμα ζητησες admoinistrator εεε?ε λοιπον καποιος σε μια περιπετεια μου που επαιζα σαν dm μια φορα χρησιμοποιησε ενα out of game στοιχειο που ακουσε απο τους υπολοιπους που ειχαν περασει απο εκει περιπου 10 λεπτα πριν απο αυτον και απεφυγε μια παγιδα..ελα ομως που ειχα προνοησει και πατησε μια αλλη παγιδα....την λεγομενη λαγουμι και δυστηχως γι'αυτον στο τελος ειχε κατι μικρα καρφια των 2 μετρων...ελπιζω να καταλαβες την βλαβη που επαθε...και δεν εννοω τετοιες βλαβες συνεχως αλλα και πολλες και διαφορες αλλες που θα εχω ετοιμασει η που θα προκυψουν στο μελλον....μην ξεχναμε ειναι καποια πλασματα στο d&d που κανουν μονιμες βλαβες αν δεν βρεις θεραπεια συντομα.....ελπιζω να σας καληψα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 03, 2009 11:24 pm

Καταλάβα τι εννοείς....
Ποια περιπέτεια???? Έπαιζα και εγώ στο πάρτυ????? DM ο νιόνιος ήταν????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
blindguard
Adventurer
Adventurer
blindguard


Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : a8hna

OUT OF GAME!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OUT OF GAME!!!   OUT OF GAME!!! Icon_minitimeΤετ Σεπ 09, 2009 11:04 am

δεν χρειαζεται να σκαλησουμε το παρελθον ενω μπορουμε ν αεχουμε ενα διορθωμενο μελλον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
OUT OF GAME!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» D&D Game Day!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
dndpallanen :: Dungeons & Dragons :: Η Γωνιά του Παίχτη-
Μετάβαση σε: