dndpallanen
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

dndpallanen

dungeons and dragon
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 House rules!!!!!!!!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
takis_17
Lord
Lord
takis_17


Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : -----

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2008 10:05 pm

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό σημείο εδώ αλλά θα μπορούσες να μας πεις ποιοί είναι οι house rules σου????? bounce bounce bounce scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aurodreth.blogspot.com
Drizzt Do'Urden
Lord
Lord
Drizzt Do'Urden


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 31
Τόπος : Αναμεσα στην φυλη μου,τα HALF-ORCS!!!

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2008 10:08 pm

takis_17 έγραψε:
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό σημείο εδώ αλλά θα μπορούσες να μας πεις ποιοί είναι οι house rules σου????? bounce bounce bounce scratch

εχει ενα δικιο ο takis_17 να ξερουμε τι μας περιμενει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: House rules!!!!!!!! δημιουργια χαρακτηρα   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 1:06 am

Για την δημουργια χαρακτηρα:

1. 4d6 δημιουργία παίκτη και βγαίνει η ποιο μικρή ζαριά (ο άσος ξαναρίχνετε)
2. 3/4 dice life
3. role playing μέχρι 100 xp
4. spellcasting skill
5. player’s handbook, moon elf (απο player’s handbook), aquatic elf, drow, sun elf, wild elf (τα στατιστικα των elf ειναι απο το Forgotten Realms Campaign Settings) με των καιρο θα μπανουν και αλλες φυλες που μπουρουν να παρουν οι χαρακτηρες!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: House rules!!!!!!!! βιβλια!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 1:08 am

Dungeon’s Master Guide I
Player’s Handbook I
Expanded Psionics Handbook
Spell Compendium
All complete books (except complete psionics)
Tome of Magic
Booklet of Power Classes
*με την προϋπόθεση να φέρνει το βιβλίο μαζί του

απο οτι φαινετε καλυπτουν μια ευρεια γκαμα βιβλιων για καθε γουστα!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: House rules!!!!!!!! ποινές και ανταμοιβές!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 1:15 am

-500 xp για επιθεση σε άλλο χαρακτηρα (όλο το παρτυ παίρνει το μείον)
-500 xp για player kill (ατομικό)
300 xp για κάθε χαρακτήρα που ολοκληρώνει την αποστολή (περιπέτεια)
50 xp για κάθε combo των δεξιοτήτων του χαρακτήρα
100 xp ανα επιπεδο για τον mvp χαρακτήρα κάθε περιπέτειας (ψηφίζουν οι χαρακτήρες μεταξύ τους)

Ορίστε κάποια κίνητρα ώστε να βελτιώσουν το πάρτυ και τον τρόπο παιχνιδιού!!!!!!!!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την roerix στις Δευ Ιουν 30, 2008 9:12 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
takis_17
Lord
Lord
takis_17


Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : -----

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 12:58 pm

roerix έγραψε:
-500 xp για επιθεση σε άλλο χαρακτηρα (όλο το παρτυ παίρνει το μείον)
-500 xp για player kill (ατομικό)
300 xp για κάθε χαρακτήρα που ολοκληρώνει την αποστολή (περιπέτεια)
50 xp για κάθε combo των δεξιοτήτων του χαρακτήρα
1000 xp για τον mvp χαρακτήρα κάθε περιπέτειας (ψηφίζουν οι χαρακτήρες μεταξύ τους)

Ορίστε κάποια κίνητρα ώστε να βελτιώσουν το πάρτυ και τον τρόπο παιχνιδιού!!!!!!!!!!


Πραγματικά με κάλυψες. ^^^^Αυτά είναι ότι καλύτερο σκέφτηκες^^^^. cheers cheers cheers cheers

Αν και εδώ που το σκέφτομαι, τα -500 για όλο το party δεν στέκουν. Με την έννοια ότι αν κάποιου του καθήσει να πάει να χτηπύσει τον άλλο γιατί να την πάθουμε όλοι.....Καλύτερα να παίρνουν -500 εκείνοι ποι εμπλέκονται σε μάχη μεταξύ τους...... afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aurodreth.blogspot.com
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 3:04 pm

Και όμως υπάρχει λογική γιατί όταν κάνει ένας παίκτης επίθεση στον άλλο τότε σημαίνει ότι δεν είστε ενωμένοι σαν πάρτυ και ότι με την πρώτη δυσκολία θα χωριστείτε, αρα θα πεθάνεται πιο εύκολα με αποτέλεσμα ο dm εκτος οτι δεν του αρέσει να βλέπει τους χαρακτήρες να πλακώνονται μεταξύ τους, μετά του χαλάτε όλοι την περιπέτεια όταν ο καθένας θα πάει όπου θέλει!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
Drizzt Do'Urden
Lord
Lord
Drizzt Do'Urden


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 31
Τόπος : Αναμεσα στην φυλη μου,τα HALF-ORCS!!!

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 1:06 am

γιατι μονο tome of magic και οχι και tome of battle???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: House Rules!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 1:28 am

Επειδη δεν το εχω διαβασει ακομα και δεν ξερω τι περιεχει!!!!!!! afro lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
Drizzt Do'Urden
Lord
Lord
Drizzt Do'Urden


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 31
Τόπος : Αναμεσα στην φυλη μου,τα HALF-ORCS!!!

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 1:45 am

απλως ειναι λιγο πικρο για οσους προτιμουν fighers h barbarians h combat class να μην υπαρχει το tome of battle και να υπαρχει το tome of magic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 1:57 am

Υπαρχουν τοσα complete που μπορεις να αντλησεις πραγματα!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
Drizzt Do'Urden
Lord
Lord
Drizzt Do'Urden


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 31
Τόπος : Αναμεσα στην φυλη μου,τα HALF-ORCS!!!

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 1:59 am

ναι αλλα μονο ενα complete για warriors....Sad και το tome of battle ειναι αφοσιομενο στους warriors
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis_17
Lord
Lord
takis_17


Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : -----

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 10:19 am

Εντάξει μην τα θέλουμε όλα δικά μας όμως. Τότε ας τα βάλουμε όλα και όταν θα πας για session θα ψάχνεις από ποιό βιβλίο έχεις πάρει κάτι και μέχρι να το βρεις.....και αν το βρεις......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aurodreth.blogspot.com
Drizzt Do'Urden
Lord
Lord
Drizzt Do'Urden


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 31
Τόπος : Αναμεσα στην φυλη μου,τα HALF-ORCS!!!

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 10:23 am

εγω απλως λεω πως ειναι αδικο να μην υπαρχει το tome of battle και να υπαρχει το tome of magic....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 1:00 pm

Τελικά το εχω δει το βιβλιο (Tome of Battle) και παλι καλα που δεν το εβαλα απο οτι εχω ακουσει και απο οτι εχω δει οι χαρακτηρες βγαινουν πολυ ισχυροι (imba) για τα επιπεδα τους, ενω στο Tome of Magic σε βάζει και 3 νέα ειδη μαγείας και οι χαρακτήρες δεν βγαινουν ισχυροί σε αναλογια με τα επιπεδα τους!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
Drizzt Do'Urden
Lord
Lord
Drizzt Do'Urden


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 31
Τόπος : Αναμεσα στην φυλη μου,τα HALF-ORCS!!!

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 3:33 pm

χμ δεν το πολυπιστευω λογικα θα βγαλανε ενα βιβλιο που να σου δινει καποιες εξτρα δυνατοτητες για μαγους και ενα που δινει δυνατοτητες για πολεμιστες... δεν το εχω πολυψαξει αλλα οπος το tome of magic δινει νεες μαγειες το tome of battle δινει στυλ μαχης....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis_17
Lord
Lord
takis_17


Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : -----

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2008 11:31 am

Αν το tome of magic είναι αυτο με τους truenamers και την pact τότε σιγά τ βιβλίο.Απλώς προσφέρει 3 νέα είδη μαγείας. Δεν μπορεί να συγκριθεί με το tome of battle....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aurodreth.blogspot.com
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2008 9:04 pm

Λοιπον ειναι γεγονος ο πρωτος mvp χαρακτηρας σε περιπετεια βγηκε μετα απο μυστικη ψηφοφορια και πηρε bonus 100xp μιας και ηταν 1 επιπεδου χαρακτηρας!!!!!!!!!

Το αποτελεσμα παντως ηταν ανατρεπτικο τουλαχιστον για μενα που νομιζα οτι θα εβγαινε αλλος απο το "παρτυ" των παικτων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
3an8os
Lord
Lord
3an8os


Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2009
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 17, 2009 12:26 am

παιδια εχω δεν εχω καποιους ιδιαιτερους κανονες στα session μου γενικα....!
αυτο που θα αρχισω απο τουδε και στο εξης ομως να εφαρμοζω θα ειναι η ρεαλιστικοτητα,,,ως προς τα παντα σε πρωτο σταδιο και 2ον η απαιτηση για rp απο τους παιχτες μου....!
παμε να τα αναλυσουμε λιγο...!

1-μερικα παραδειγματα ρεαλισμου....πληγες απο μαχες οπως...διαμελισμος καποιων κομματιων οπως χερια* κεριως απο πλασματα large και πανω μεγεθους που αν το σκεφτειτε ειναι ευκολο να το κανουν...!Ουλες οι οποιες θα δινουν -στο charisma...για ευνοητους λογους αναλογα στο σημειο...!Αναλογα με το κομματι που μπορει να χανει ο χαρακτηρας θα περνει και αλλα γενικα πλυν οπως αν χασει 2 δαχτυλα -1 στο dexterity και παει λεγοντας...!Μετα στα gear οπως ξερουμε ολοι ή εξοπλισμος....!Οποιοδηποτε μη μαγικο οπλο θα εχει πιθανοτητα να σπασει απο ενα ορισμενο χρονικο σημειο και μετα η να πιασει σκουρια ρα να μειωθει και η αποτελεσματικοτητα του....!ΚΑθε μη μαγικη πανοπλια αναλογα με τα χτυπηματα που εχει δεχτει θα μπορει να δινει μικροτερο μπονους σε αντιστοιχια...!Τωρα για οσους μου πουν για τα μαγικα αντικειμενα...εγω θα καθιερωσω πως ναι αν χτυπηθουν απο αλλο μαγικο αντικειμενο θα μπορουν και αυτα να φθαρουν αναλογα,,,!
2-To παιχνιδι προκειτε για ενα παιχνιδι ρολων...!ΠΑιζουμε πραγματικους χαρακτηρες και καθε λεπτομερεια δινει αλλο στομφο και γλυκα στο παιχνιδι....!Δεν ειναι ενα παιχνιδι μαχης...αν ηταν ετσι ολοι θα παιζαμε WOW ΚΑΙ LINEAGE ΚΑΙ ΟΧΙ DND...!Ετσι προσωπικα θα δινω περισσοτερα rp experience για καθε λεπτομερεια και κυριως για ικανοτητες χαρακτηρων και συνδιασμους τους...!
Αυτα,...ειμαι ανοιχτος σε σχολια για οποιον θελει..!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis_17
Lord
Lord
takis_17


Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : -----

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 17, 2009 12:32 am

Εγώ συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες...Αυτό έπρεπε να κάνουμε τόσο καιρό....Εξάλου είναι παιχνίδι ρόλων και όχι μάχης...Εννοώ οτι πιστεύω πιο πολύ ρπ πρέπει να έχει παρά μάχες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aurodreth.blogspot.com
roerix
Admin
Admin
roerix


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : athens

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤετ Ιουλ 29, 2009 1:55 pm

Καλο αυτό που λες αλλά πρέπει βρεις ένα σύστημα που θα γίνεται αυτό. Δηλαδή ένας χαρακτήρας έχει 120 hp. Πρέπει να μοιράσεις αναλογικά τα hp σε διάφορα σημεία του σώματος. Με λίγα λόγια, 15 hp σε κάθε άκρο, μετά 30 για το κεφάλι και τα υπόλοιπα στο σώμα και σε κάποιες στιγμές να διαμελίζονται τα μέρη. αλλά είναι λίγο τραβηγμένο γιατί είναι απλά ένα παιχνίδι. Αυτό που θέλω να βάλω εγώ είναι η αιμοραγία. Δηλαδή ανάλογα πόσα hp σου έχουν μείνει να χάνεις ένα αριθμό hp.

Κάτι άλλο που μου την σπάει είναι που όλοι ψωνίζουν τα healing potion λες και είναι΄καραμέλες. Στις τελευταίες περιπέτειες μου προσπαθώ να μην το κάνω. Ο λόγος είναι ότι για κάποια potion ή scrolls για γίνουν πρέπει να είναι ο άλλος ένα συκγεκριμένο επίπεδο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dndpallanen.forumgreek.com
3an8os
Lord
Lord
3an8os


Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2009
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

House rules!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: House rules!!!!!!!!   House rules!!!!!!!! Icon_minitimeΤετ Ιουλ 29, 2009 10:35 pm

σωστο σε βρισκω...!
μα στον κοσμο του DND δεν ειναι ολοι 5-10 η 15 λεβελ...!
το 90% των πληθυσμων ειναι απλοι κατοικοι και ατομα 1λεβελ...!
αρα πως ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσα αφθονα φιλτρα η παπυροι...!
λιγο δυσκολο και καλη η σκεψη σου,...!
ετσι οπως εχω ξαναπει...αν ο παιχτης σεκεφτεται τοσο πολυ την ζωη και το να μην πεθανει ας σκεφτεται 2 φορες πριν μπει σε νμια μαχη και να ειναι σιγουρος οτι μπορει να αναταπεξελθει...!
διοτι εχω δει πολλους κυνηγων xp και δεν μου αρεσαν!!! bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
House rules!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
dndpallanen :: Dungeons & Dragons :: Mόνο για DM !!!-
Μετάβαση σε: